Dlaczego warto uczyć się programować?

15 luty 2017

Oprogramowanie informatyczne jest podstawowym instrumentem działania w wielu – a właściwie większości – branż na rynku pracy. Wykorzystuje się je w marketingu, przemyśle, administracji, sektorze finansowym czy - oczywiście - w branży IT. Programista to jeden z najbardziej poszukiwanych przez pracodawców zawodów w Polsce. Osoba z wykształceniem w zakresie programowania może spodziewać się wysokich zarobków i licznych benefitów w swojej pracy. Poza tym jest to praca, która często wiąże się z pewnym komfortem. Programiści pracują zazwyczaj w wygodnych, nowoczesnych biurach albo po prostu w domu. 

Pierwsze kroki 
Wiele osób już w szkole zaczyna się interesować programowaniem. Z początku zwykle po prostu pasjonujemy się sferą wirtualną. Kiedy jednak zgłębiamy jej tajniki, to prędzej czy później napotykamy się właśnie na języki programowania, które stoją u podstaw stron internetowych, nowych mediów czy gier komputerowych. Na ogół najpierw uczymy się języka html, dzięki któremu możemy tworzyć proste strony. Pozwala on nam zrozumieć podstawowe mechanizmy działania języka programowania. Dość łatwo dajemy się pochłonąć temu hobby, ponieważ od razu widzimy efekty naszych działań – po wpisaniu danego kodu wyświetla się w przeglądarce tabela, grafika i inne elementy witryn internetowych. Kolejne języki, których warto się uczyć, to CSS, PHP, .net, C+ czy Java. Oczywiście ich opanowanie wymaga wielu lat pracy, a także cierpliwości i zdeterminowania. 

Jak zostać programistą? 
Programistą możemy zostać na kilka sposobów. Pierwszy z nich to samodzielna nauka. Obecnie istnieje wiele podręczników i poradników pozwalających nam rozwijać się w tym zakresie (znajdziemy je w Internecie czy w księgarniach). Warto także zapisać się na kurs programowania. Najlepiej jednak wybrać drogę, która prowadzi przez uczelnię, gdzie uzyskamy kompleksowe wykształcenie i dyplom potwierdzający nasze umiejętności. 

Jak dostać się na informatykę? 
Informatykę możemy studiować zarówno na wszystkich znaczących szkołach wyższych w Polsce (np. UJ, UW, AGH), jak i w niektórych mniejszych ośrodkach naukowych. Nie jest na nią łatwo się dostać. Aby mieć pewność, że zdamy na ten kierunek bez problemów, w liceum powinniśmy szczególnie przykładać się do nauk i z takich przedmiotów, jak informatyka i – co ważne – matematyka (bo trzeba wiedzieć, że na studiach czeka nas nie tylko samo programowanie, ale też wykonywanie skomplikowanych obliczeń). 

Oczywiście do egzaminów maturalnych ze wspomnianych przedmiotów znakomicie przygotujemy się w III Prywatnym Liceum Ogólnokształcącym w Krakowie.