Jak się dostać do szkoły teatralnej?
10 luty 2017
Najważniejsze szkoły aktorskie w Polsce to Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi (uważana za najbardziej prestiżową i popularnie nazywana „łódzką filmówką”), Państwowa Wyższa Szkoła Teatralna w Krakowie oraz Akademia Teatralna w Warszawie. Aby nabyć umiejętności, które umożliwią nam zapisanie się do jednej ze wspomnianych szkół, należy wcześniej uczestniczyć w zajęciach aktorskich organizowanych przez szkoły, domy kultury i inne instytucje kulturalne.
Pierwsze kroki na scenie
Zaangażowanie w różnego rodzaju wydarzenia teatralne pozwala nam oswoić się ze sceną i publicznością. Dzięki temu uczymy się trudnej sztuki radzenia sobie z tremą (zależnie od naszej osobowości – np. introwertycznej lub ekstrawertycznej – przyzwyczajamy się do niej po krótszym lub dłuższym czasie). Szkolny teatr i zajęcia teatralne w instytucjach kulturalnych przeważnie prowadzone są przez profesjonalnych, wykształconych animatorów kultury i pedagogów, a niekiedy także przez doświadczonych aktorów i reżyserów. Pokazują nam oni, jak się pracuje ze scenariuszem, uczymy się współpracować z pozostałymi uczestnikami spektaklu, młodzi aktorzy poznają ćwiczenia na dykcję. Biorąc udział w tego rodzaju zajęciach, często mamy okazję prezentować się na konkursach i przeglądach, na których ocenia nas jury. To cenne doświadczenie, które zaprocentuje w trakcie rekrutacji do szkoły aktorskiej.
Egzaminy do „łódzkiej filmówki”
Dla przykładu, w 2016 roku na jednolite studia magisterskie na kierunku aktorstwo w łódzkiej szkole filmowej kandydaci mogli się dostać po zdaniu egzaminu składającego się z trzech etapów: wstępnej selekcji, interpretacji utworów oraz ze złożonego etapu finalnego, obejmującego m.in. rozmowę kwalifikacyjną, polecenia wykonywane przed kamerą, ocenę kondycji fizycznej. Musieli oni uprzednio mieć przygotowany repertuar: cztery wiersze z różnych epok (renesans europejski albo polski, romantyzm europejski albo polski, dwudziestolecie międzywojenne, czasy po 1945 roku), dwa monologi z dramatów napisanych wierszem (polskich i zagranicznych autorów), cztery fragmenty utworów prozaicznych (klasycznych i współczesnych), dwie kompozycje wokalne. Pamiętajmy, że jeżeli chcemy zdać do szkoły aktorskiej, to powinniśmy sprawdzić, jakie w danym roku stawiane są wymagania, mogą one bowiem ulec zmianie.