Jakie warunki trzeba spełnić aby dostać stypendium Prezesa Rady MInistrów?

30 grudzień 2023

Wiedza i wykształcenie to nagrody, na jakie może liczyć każdy uczeń, który poświęci czas na naukę i będzie pracował systematycznie. Najbardziej wytrwali uczniowie, którzy w zdobywanie wiedzy wkładają dużo pracy, wyróżniają się dobrymi ocenami i są wyjątkowo uzdolnieni, mogą otrzymać również nagrodę finansową – czyli tak zwane stypendium, które przyznawane jest za dobre wyniki w nauce lub inne osiągnięcia.

Stypendium w III Prywatnym Liceum Ogólnokształcącym w Krakowie

Uczniowie szkół ponadpodstawowych, którzy przygotowują się do egzaminu maturalnego, mają szansę na uzyskanie stypendium Prezesa Rady Ministrów. Zasady jego przyznawania określa rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 14 czerwca 2005 roku. Warto wiedzieć, że w roku szkolnym 2023/2024 w życie wchodzi nowelizacja, która ze względu na aktualną sytuację gospodarczą podnosi kwotę stypendium. Do tej pory wyróżniający się uczeń dostawał miesięcznie 300 złotych, od nowego roku wysokość stypendium Prezesa Rady Ministrów to 500 złotych. Stypendium może dostać jeden uczeń w szkole, a świadczenia są wypłacane w dwóch ratach w danym roku szkolnym.

Stypendium Prezesa Rady Ministrów – jak je dostać?

Jakie warunki powinien spełnić uczeń, aby otrzymać stypendium Prezesa Rady Ministrów? Podstawowe zasady niezbędne do uzyskania świadczenia to:

  • nauka w szkole ponadpodstawowej, z możliwością uzyskania świadectwa dojrzałości, w której nauka odbywa się w formie dziennej (dotyczy zarówno placówek publicznych, jak i niepublicznych);
  • promocja do następnej klasy z wyróżnieniem oraz najwyższa średnia ocen w szkole;
  • szczególne uzdolnienia w jednej z dziedzin, potwierdzone najwyższymi ocenami oraz co najmniej dobre wyniki z innych przedmiotów.

Kto składa wniosek o stypendium Prezesa Rady Ministrów?

Wniosek o przyznanie stypendium może dotyczyć wyłącznie ucznia, który w danym roku szkolnym wciąż będzie uczył się w tej samej szkole. W związku z reformą edukacji w branżowej szkole II stopnia stypendium może otrzymać dwóch uczniów – absolwent dotychczasowego gimnazjum oraz absolwent ośmioletniej szkoły podstawowej.

Wniosek składa samorząd uczniowski lub komisja złożona z 3 do 5 uczniów wybranych przez społeczność uczniowską. Następnie wniosek należy przedstawić radzie szkoły lub radzie pedagogicznej. Po zatwierdzeniu kandydatury, z uwzględnieniem obowiązujących kryteriów, dyrektor szkoły przekazuje ją do kuratora oświaty. Co ciekawe, jeśli w placówce nie znajdzie się ani jeden kandydat do stypendium, dyrekcja musi przesłać do kuratorium wyjaśnienie, a lista takich szkół trafia do Ministerstwa Edukacji i Nauki.

 

stypendium prezesa rady ministrów