Na czym polega system boloński na studiach?

29 maj 2018

Proces boloński – określany często jako system boloński – to program, którego zadaniem jest zwiększenie prestiżu europejskiego szkolnictwa wyższego i zbliżenie jego poziomu do tego, jaki mają uczelnie w Stanach Zjednoczonych. Wprowadza on tytuły i stopnie akademickie podobne do tych amerykańskich. Ustanowiony został na mocy Deklaracji Bolońskiej podpisanej 19 VI 1999 roku przez dwudziestu dziewięciu ministrów państw europejskich, którzy odpowiadali w owym czasie za szkolnictwo wyższe. Powstał wówczas Europejski Obszar Szkolnictwa Wyższego (ang. European Higher Education Area).

Proces boloński – za i przeciw

Przeważnie system boloński kojarzymy z podziałem dawnych studiów jednolitych magisterskich na dwa etapy – minimum trzyletnie studia licencjackie lub inżynierskie oraz dwuletnie magisterskie. Owo rozwiązanie krytykowano za to, że poszczególne instytuty polskich uczelni muszą w sztuczny sposób dzielić przedmioty pomiędzy oba cykle nauczania, przez co może zostać przerwana ciągłość dydaktyczna. Z drugiej strony pomysł chwalono za to, że po trzech latach licencjatu absolwent otrzymuje tytuł oraz ma możliwość kontynuacji studiów na kierunkach o innym profilu.

Punkty ECTS – konsolidacja uczelni europejskich

System boloński wprowadził jednak także inne zmiany. Od czasu, kiedy weszły w życie założenia Deklaracji Bolońskiej, osiągnięcia studentów rozliczane są za pomocą tzw. punktów ECTS (European Credit Transfer System). Rozwiązanie to ułatwia chociażby kształcenie się na studiach zagranicznych, np. w ramach programu wymiany międzynarodowej Erasmus Plus. Na uczelniach w innych państwach możemy bowiem uczęszczać na ćwiczenia i wykłady z tych samych – albo zbliżonych – przedmiotów, co w uczelni macierzystej. Przy czym zajęcia te dobieramy w taki sposób, aby suma uzyskanych punktów ECTS zgadzała się w obu jednostkach naukowych.

Studia dwustopniowe oraz studia doktoranckie

Proces boloński ujednolica Europejski Obszar Szkolnictwa Wyższego również poprzez wprowadzenie podziału na studia dwustopniowe (czyli wspomniane licencjackie/inżynierskie i magisterskie) oraz na studia doktoranckie. Czas trwania tych ostatnich to co najmniej cztery lata.